לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > בעיות רפואיות > לחץ נפשי


טיפול בלחץ נפשילחץ נפשי / מתח נפשי ללא תרופות

לחץ נפשי ומתח הם תוצרים ישירים של החיים מלאי הדרישות של העולם המערבי. אנשים הסובלים מלחץ בעבודה וממתח נפשי בחיי היום יום מדווחים על תחושות של חרדה ופחד וחלקם פונים לטיפול בתרופות פסיכיאטריות. בשנים האחרונות הולך וגדל מספרם של אלו הנמנעים מלקיחת תרופות מסוג זה ופונים לטיפול ברפואה סינית ובדיקור סיני, אשר הוכחו כדרכים יעילות ביותר לטיפול במצבים של לחץ ומתח נפשי.

בספרי הרפואה הסינית העתיקים מתחים נפשיים מוצגים בתור הגורם העיקרי להיחלשותה של מערכת החיסון. הרפואה הקונבנציונאלית מתחילה רק לאחרונה להכיר במתח נפשי כמקור למחלות רבות כמו לחץ דם גבוה, דיכאון וכאבי ראש. בנוסף, כיום ידוע כי המתח הנפשי והלחץ הנפשי מהווים גם חסם בדרך לריפוי מחלות. אנשים רבים מעדיפים את טיפולי הרפואה הטבעית, על פני טיפול בתרופות שמלוות בתופעות לוואי. בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים המראים על הצלחתו של הטיפול באמצעים של רפואה הסינית במחלות רבות בכלל ובמצבי לחץ ומתח בפרט. תוצאות אלו מביאות רופאים רבים להמליץ על הטיפול בדיקור הסיני ובצמחי המרפא.


לחץ נפשי ומתח נפשי – למה זה בכלל קיים?


סביר להניח שאין אדם בעולם שלא חווה במהלך חייו מצב של מתח נפשי, לחץ או סטרס. לחץ נפשי הוא תגובה אנושית טבעית המיועדת להועיל לנו בסיטואציות מסוימות, למשל כאשר אנחנו צריכים להתכונן למבחן גדול או להכין את עצמנו לפגישה חשובה. אותו לחץ גורם לשחרור של חומרים במוח, אשר מסייעים לנו להתרכז ולבצע את המשימה העומדת בפנינו בצורה טובה יותר.

כל עוד אנו חווים לחץ לזמן קצר, לא נגרם כל נזק לגוף. אך כאשר הגוף נמצא במצב של לחץ יום יומי, בעיות שונות עלולות להתעורר: בעיות שינה, סימפטומים גופניים שונים כמו כאבי גב, כאבי צוואר, תסמונת המעי הרגיז, פצעי לחץ, כאבי מחזוראסטמה ובמקרים חמורים אף סרטן.

במערכת העצבים המרכזית פועלות שתי מערכות מתואמות: המערכת הסימפתטית והמערכת הפרא-סימפתטית: המערכת הפרא-סימפתטית אחראית על המצבים בהם אנו רגועים ובמנוחה. אך כאשר מופיעה סכנה או מצב לחץ, המערכת הסימפתטית נכנסת לפעולה, זאת על מנת להתמודד עם מצב החירום. היא גורמת לגוף לשחרר כמויות אדירות של אנרגיה לשרירים על ידי הפרשה של סוכרים. הכליות מפרישות אדרנלין, קצב פעימות הלב עולה ועל כן גם לחץ הדם עולה.

כאשר אדם חווה לחצים או מתח נפשי לאורך זמן והמערכת הסימפתטית עובדת מעבר לנדרש, הדבר מתיש את הגוף ופוגע במערכת החיסונית. התוצאה הסופית היא סימפטומים מוכרים כמו עייפות כרונית, תשישות, סכרת ומחלות נוספות.

דיקור סיני משחרר אנדורפינים המקלים באופן מיידי על תחושת לחץ / סטרס

הטיפול בעזרת דיקור סיני בבעיות לחץ נפשי ובמתח מחזק באופן מיידי את מערכת החיסון ולכן סימפטומים רבים ייעלמו - גם מבלי לטפל בהן ישירות. הרפואה הסינית מפחיתה את הסימפטומים של לחץ ומתח על ידי דיקור בנקודות שונות בגוף. כאשר המחט מגרה את האזור, משתחררים אנדורפינים (חומרים נוגדי כאב טבעיים) שגורמים להפחתת הכאב ומשפרים את זרימת הדם בגוף. בנוסף, הדיקור הסיני גורם להפחתה של הורמון הסטרס קורטיזול, המזוהה עם לחץ.

כל אלו תורמים להרפיה של שרירי הגוף, להורדה של קצב הלב ולהפחתה של לחץ הדם. מטופלים רבים מדווחים על תחושת רוגע בזמן הדיקור, ללא קשר לבעיה איתה הגיעו - וכמובן כאשר מתח ולחץ הם התלונה העיקרית ממנה המטופל סובל, הדיקור הסיני הינו אחת הדרכים היעילות ביותר להשגת תוצאות בטוחות.

צמחי מרפא טבעיים - התרופה הטבעית לטיפול בלחץ ומתח נפשי

הרפואה סינית משתמשת (בנוסף לטיפול בדיקור סיני) גם בצמחי מרפא טבעיים. הסיניים משתמשים בצמחים אלו אלפי שנים והיום מיליוני אנשים בעולם המערבי כבר אימצו את יכולות הריפוי של הסינים לטיפול במחלות ובחוסר איזון רגשי כמו לחץ נפשי, מתח ודיכאון.

צמחי המרפא הינם טבעיים וניתנים כפורמולה המותאמת באופן אישי לכל אחד, לפי הסימפטומים והתלונות מהן הוא סובל. אפשר לקנות את הצמחים טריים ולבשל אותם במים, לסנן ולשתות. עבור אלו שעבורם הכנת צמחי המרפא הוא תהליך מסורבל, חברות שונות (אשר עליהן מפקח ה-FDA האמריקאי) מציעות את צמחי המרפא כאבקה שאותה אפשר להוסיף למשקה או כקפסולות אשר נלקחות כמו תרופה (רק ללא תופעות הלוואי).

הרפואה הסינית ממליצה על כמה דרכים להתמודדות טובה יותר עם תחושת מתח נפשי ולחץ בצורה טבעית:

נשימה נכונה
- רבים מאיתנו אינם נושמים כראוי.  בעזרת הדרכה פשוטה שנותן המטפל ברפואה סינית אפשר ללמוד איך לנשום נכון ולזכות בהקלה מיידית במצבי לחץ.

כושר גופני - פעילות גופנית סדירה הוכחה כדרך יעילה לסיוע לאנשים הסובלים מבעיות של לחץ ומתח.
תזונה – אכילה בשעות קבועות, בעדיפות למספר ארוחות קטנות במהלך היום. המטפל ברפואה סינית יסייע לך ליצור תפריט מאוזן.

מאמרים נוספים הקשורים ללחץ נפשי

לחץ נפשי לאורך זמן עלול לגרום להתקפי חרדה...   להמשך המאמר על התקפי חרדה

להתקפי חרדה ידועים מעל ל- 100 סימפטומים שונים...   להמשך המאמר על סימפטומים של חרדה

תזונה וצמחי מרפא מביאים להקלה במצבים של לחץ נפשי - כתבה שפורסמה בוואלה בריאות. 


לחצו כאן אם ברצונכם לנסות גישה אחרת לטיפול בלחץ ומתח, טיפול אשר עשוי לשפר את איכות חייכם באופן משמעותי.
   
          במידה ויש לכם שאלות לגבי הטיפול בלחץ ומתח נפשי בעזרת דיקור סיני אל תהססו 
                   להתקשר ליונתן בקסט 052-8641141 אשמח לענות על כל שאלה.