לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > בעיות רפואיות > דיכאון

דיכאון


דיכאון

דיכאון וחרדה הם שתי התלונות הנפוצות מבין מחלות המצב הרוח בעולם, נכון להיום. כ-20% מהאנשים בעולם המערבי יסבלו מדיכאון בשלב כזה או אחר בחייהם, ובמקביל לעלייה זו ישנה בשנים האחרונות גם עליה מתמדת בכמות המרשמים הניתנים לדיכאון וחרדה. 

חשוב לזכור שתרופות פסיכיאטריות לדיכאון נותנות תשובה כימית בלבד לבעיה, וברוב המקרים הבעיות ישובו לאחר סיום הטיפול התרופתי. בנוסף, ידוע שתרופות נוגדות דיכאון גוררות תופעות לוואי רבות כגון בעיות שינה, בעיות במערכת העיכול, שינויים במשקל, אובדן החשק המיני ועוד.

איך מאבחנים דיכאון

דיכאון מאובחן ככזה כאשר מופיעים בין 4 ל-5 סימפטומים מתוך הרשימה הבאה. כמו כן, כדי לאבחנו, על הדיכאון להמשך לפחות שבועיים והוא אינו תלוי בשימוש בסמים, אלכוהול או תרופות.

- הרגשה של עצב, חוסר אונים, חוסר הערכה עצמית.
- שינוי קיצוני במשקל בגלל חוסר תיאבון או אכילת יתר. 
- אובדן עניין בתחביבים, עיסוקים מהנים או חוסר עניין והנאה ממין.
- עייפות.
- רצון לישון כל הזמן.
- הפרעות בשינה - קושי בהירדמות, התעוררויות מרבות.   
- עצבנות - שינויים קיצוניים במצב הרוח, כעס פתאומי, תוקפנות בלתי נשלטת. 
- תחושת אשמה.
- חוסר ריכוז או קושי בקבלת החלטות.
- מחשבות אובדניות. 

האם דיכאון הוא בסך הכול חוסר איזון כימי במוח?

ידוע ומוכר לכולם הטיעון כי דיכאון נגרם בשל חוסר איזון כימי במוח. טיעון זה מרמז כי הדיכאון הוא עוד מחלה פיזיולוגית - שהפיתרון עבורה נמצא בשדה זה בלבד, כלומר בעזרת תרופות המאזנות את הכימיקלים במוח. אך ישנן גם גישות אחרות: תחומי הריפוי ברפואה משלימה מכירים בקשר הבלתי ניתן להפרדה בין הגוף לנפש, או בין המצב הבריאותי לבין המצב הרגשי - וגם חלק גדול מתחומי הרפואה הקונבנציונלית נוטים היום לגישה דומה. כשם שכאשר אדם חולה יחוש מדוכדך או עצוב, כך קורה גם אצל אדם שנמצא בדיכאון: הגוף חלש ועייף, וגם מערכת החיסון - ולכן הסיכוי לחלות במחלות גבוה יותר. נתון מעניין בנושא זה הוא שאנשים הסובלים מדיכאון וממחלות פיזיולוגית שונות מדווחים על שיפור (במהלך טיפול בדיכאון) במחלות מהם סבלו –ללא קבלת כל טיפול תרופתי ספציפי למחלות אלו. 

מה גורם לדיכאון?

למרות המחקר העצום שנעשה סביב דיכאון, אין, נכון להיום, תשובה חד משמעית המסבירה מהן  הסיבות להופעת דיכאון. ישנן טענות הגורסות כי מרכיב גנטי אחראי על הופעת דיכאון, אך מידת השפעת מרכיב זה אינה חד משמעית וברורה דיה. כמובן שנסיבות סביבתיות משפיעות על הופעת דיכאון, כמו אובדן של אדם קרוב, גירושין, פיטורים מעבודה או קשיים כלכליים. גם אנשים עם נטייה להערכה עצמית נמוכה או אנשים שנמצאים במתח ולחץ לאורך זמן, סיכוייהם לסבול מדיכאון גדולים. 

דיכאון אצל נשים

נשים סובלות מדיכאון בשיעור גבוה פי שתיים מגברים. לנתון מפתיע זה ישנם כמה הסברים פיזיולוגים ונפשיים, שהעיקרי שבהם נוגע לשינויים ההורמונאליים שאישה עוברת במהלך חייה: מקבלת הוסת, דרך ההריון עד תקופת גיל המעבר. אחת מכל שמונה נשים בעולם המערבי תסבל מדיכאון אחרי לידה. תוסיפו לזה את הלחץ הרב עימו מתמודדות נשים רבות המנסות לשלב בין גידול ילדים, קריירה, חיי משפחה ואחזקת בית – והנה לכם מתכון לדיכאון שרבים מאיתנו נתקלו בו בחייהם הפרטיים. 
 
רוצה לדעת עוד על דיכאון אחרי לידה 

רפואה סינית - טיפול יעיל בדיכאון

כשאדם חולה, הוא פונה לרופא. כשאדם בדיכאון, הוא פונה לפסיכולוג. אך מה באשר למצב בו הגוף הוא זה שגורם למצב הרגשי? למי תפנו אז?
 
הרפואה הסינית מקשרת תמיד בין המצב הפיזיולוגי לבין המצב הרגשי ומטפלת בשני האספקטים יחדיו. מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת אריזונה מצא שהטיפול בדיכאון בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים הינו יעיל לא פחות מהטיפולים המוכרים כמו טיפול פסיכולוגי או שימוש בתרופות נוגדות דיכאון. תוצאות אלו, המצטרפות למחקרים רבים אחרים, הובילו את ארגון הבריאות העולמי לאשר את הטיפול בדיקור סיני לטיפול בדיכאון.
 
לאלו מכם שקוראים שורות אלו ומרגישים חסרי תקווה – אני מקווה שהעובדות האלו נותנות לכם תקווה והבנה שאפשר לצאת מדיכאון.

איך הדיקור הסיני מטפל בשינוי במצבי הרוח ובדיכאון?

בדרך כלל, אנשים שמגיעים אל הרפואה סינית כדי לטפל בדיכאון הם כאלו שניסו שיטות אחרות ולא השיגו תוצאות משביעות רצון. אחרים מגיעים בעקבות טיפול מוצלח במחלה אחרת אשר סבלו ממנו בעבר, והטיפול הטבעי בדיקור סיני וצמחי מרפא סייע להם. כמובן שישנם גם אלו המבינים את היכולות העמוקות בשיטה זו, ורוצים לפתור את הבעיה - ולגרום לשינוי משמעותי בחיים שלהם. בטיפול בדיכאון, כמו במחלות אחרות, המטפל עושה שימוש בדיקור סיני ובצמחי מרפא טבעיים, אשר הוכח כי ביכולתם לשחרר נוירוטרנסמיטורים כגון סרוטונין ודופמין, אשר להם השפעה ישירה על מצבי רוח ותחושת דיכאון. עקב המורכבות של הדיכאון והסיבות שבגללו הוא מופיע, שיחות עם המטופל הם חלק בלתי נפרד מהטיפול. 

אם אתם מעונינים להתחיל טיפול בדיכאון בעזרת הרפואה הסינית לחצו על דיכאון לפרטים נוספים.

                             ניתן להתקשר ל 052-8641141 אשמח לענות על כל שאלה