לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > דפים חופשיים > חיזוק מערכת החיסון ויטמינים

 

ויטמינים ומינרלים – דרך טבעית לחיזוק מערכת החיסון 

ויטמינים הם חומרים אורגניים חיוניים לגוף, שאת חלקם הגוף אינו יכול לייצר בעצמו והוא זקוק להם ממקורות חיצוניים (כמו ויטמין C שמתקבל מפירות) ואת חלקם הגוף מייצר בעזרת גורמים חיצוניים (כמו ויטמין D שנוצר על העור בעזרת קרני השמש).
בעמוד שלפניכם קיבצתי רשימה של הוויטמינים העיקריים התורמים לחיזוק מערכת החיסון שלנו. ניתן למצוא ויטמינים אלה בחנויות טבע או בתי מרקחת, אך הרצוי ביותר הוא לאכול מזון שמורכב מאותם ויטמינים – זה קל יותר וגם חסכוני יותר מקניית ויטמינים. 

סוגי ויטמינים לחיזוק מערכת החיסון

הוויטמינים החשובים ביותר לחיזוק מערכת החיסון שלנו הם ויטמין A, ויטמין C, ויטמין E, ויטמין B6 ומינרלים. גם צמחים מסוימים, כמו Astragalus (קדד, צמח בר נפוץ בישראל), Ganoderma ו- Cordyceps (שני סוגים של פטריות), הוכחו כיעילים ביותר לחיזוק מערכת החיסון. 

חיזוק מערכת החיסון בעזרת ויטמין C

ויטמין c  הוא ככל הנראה הוויטמין היעיל ביותר לחיזוק מערכת החיסון של גוף האדם, עם דגש על מניעה של דלקות וזיהומים וגם טיפול בחיידקים ווירוסים.
ידוע כי ויטמין c משתתף ומסייע בטיפול ביותר מ-300 תהליכים שונים בגוף האדם, שבהם בין היתר חיזוק מערכת החיסון ובנייה של עצמות ואיברי הגוף.
כדי להפיק את מירב ויטמין ה-c מפירות מומלץ לאכול פירות אורגניים טריים (לא מבושלים). כמעט בכל סוגי פירות ההדר קיים ויטמין C.

חיזוק מערכת החיסון בעזרת ויטמין E 

ויטמין E אינו מוכר ומפורסם כמו ויטמין C, אך הוא לא פחות חשוב לשמירה על מערכת חיסון חזקה. ויטמין E הוא אחד מנוגדי החמצון הטבעיים החשובים ביותר ומנטרל רדיקלים חופשיים, שעלולים לפגוע בתאים בריאים בגוף, ועל פי מחקרים, נמצאו קשורים לבעיות של מערכת הלב ולהתפתחות של תאים סרטניים.
ויטמין E נמצא בשיעור גבוה יחסית בסוגים שונים של אגוזים וזרעים, ובמיוחד בשקדים ובזרעי חמניות ("גרעינים שחורים"). ירקות עשירים יחסית בוויטמין E הם עגבניות, תרד, גזר, דלעת, אבוקדו ובטטה. פירות עשירים בוויטמין E הם בין היתר מנגו ופפאיה. 
 

חיזוק מערכת החיסון בעזרת ויטמין A 

ויטמין A הוא ויטמין חיוני ביותר למערכת החיסון של הגוף, וחשוב בעיקר לעור הגוף, שהוא בעצם מערך ההגנה הראשוני של מערכת החיסון. ויטמין A מקטין את הסיכוי לדלקות ומגדיל את כמות כדוריות הדם הלבנות בגוף.
ויטמין A נמצא בכמות גדולה ביותר בירקות כמו גזר, דלעת, בטטה ותרד, ובפירות כמו מלון, משמש וקיווי. ויטמין A מצוי גם במזון מהחי – ביצים, כבד, דגים, חלב ומוצריו. 
 

תוספים לחיזוק מערכת החיסון 

אומגה 3 היא חומצת שומן, שמועילה למערכת החיסון של גופנו בעיקר במצבים של מחלות אוטואימוניות או דלקות חוזרות, כמו דלקות בדרכי השתן, דלקות פרקים, אסטמה, לופוס, קוליטיס, קרוהן (Crohn`s disease) וגם במצבים של אלרגיות.
אומגה 3 ניתן למצוא בכמה סוגי מזון, ובהם דגים, אגוזי מלך, זרעי פשתן, תרד, שעועית ירוקה, פולי סויה, תות-שדה, כרוב, כרובית, ברוקולי וגם זרעי חרדל.

תמצית זרעי אשכוליות - אחד מחומרי החיטוי הטבעיים החזקים ביותר, שנחשב לאנטיביוטיקה טבעית. צריכת תמצית זרעי אשכולית יעילה לחיזוק מערכת החיסון, בעיקר נגד בקטריות ופטריות, ובמיוחד נגד פטריית קנדידה וחיידק ההליקובקטור. תמצית זרעי אשכוליות יעילה גם נגד דלקות גרון וטפילים או תולעים במערכת העיכול.

אכינצאה – צמח האכינצאה מכיל בתוכו את שלושת הוויטמינים החשובים ביותר לחיזוק מערכת החיסון, ויטמין A, ויטמין C וויטמין E. מחקרים מראים כי בנוסף לתרומתו למערכת החיסון של האדם, אכינצאה יעיל בעיקר למניעת זיהומים ודלקות בדרכי הנשימה, דלקות בדרכי השתן, וכן לטיפול בפצעים ובהתפרצויות עוריות. מניסיוני כמטפל, אכינצאה יעיל מאוד גם לטיפול בסינוסיטיס.

סידן – יסוד הסידן הוא חלק חשוב מאוד בתזונה נכונה. לסידן תפקידים רבים בגוף האדם, ובהם חיזוק העצמות והשיניים. סידן מסייע לגוף לספוג ויטמין C ואת שאר הוויטמינים, שמחזקים באופן ישיר את מערכת החיסון.
מזונות עשירים בסידן הם, בין היתר, טחינה, ברוקולי, תרד, שעועית, שקדים, עדשים, זרעי שומשום, תפוזים, דגי סלמון וסרדינים, כרוב, גזר, תאנים מיובשות ושזיפים.


לסיכום, כדי לשמור על מערכת החיסון שלכם, הקפידו על תזונה נכונה ובריאה, שכוללת את הוויטמינים, המינרלים, הצמחים ושאר החומרים החיוניים שפירטתי כאן. לא רק שתחזקו את מערכת החיסון שלכם, זה גם יתרום לכם לתחושה כללית טובה יותר ואפילו ישפר את מצב הרוח שלכם.