לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > דפים חופשיים > גוף נפש

 

גוף נפש

מה הקשר בין בריאות חולי וצמיחה אישית

חולי וסימפטומים גופניים מבטאים למעשה את מצבנו הנפשי, כלומר את הדרך בה אנו תופשים את עצמנו ומתייחסים אל עצמנו. אם היחס שלנו אל עצמנו הוא של אהבה ואנו חיים את חיינו ללא קונפליקטים כואבים כרוניים, גופנו ישקף זאת ויבטא בריאות, אם אנו נמצאים במצב של עוינות כלפי עצמנו והתכחשות, גופנו יבטא חולי ומתח. מצב זה יחבל בצמיחתנו. עלינו להיות קשובים ומודעים לעצמנו, ולגופנו, לכבד את מגבלותינו ולהעריך את יכולתנו להתפתח. בכל אחד מאיתנו יש כוחות ומגבלות וביחד הם מגדירים את הגבולות שלנו, מי אנחנו. גבולות הגוף יתבטאו במתח שרירים, תנועה מוגבלת ובכאב, גבולות הרוח יתבטאו בפחד, חרדה, אומללות, דיכאון מתח ולחץ. ניתן לשנות ולעצב מחדש את הגבולות שלנו. אם תנסו להגיע עם היד לאצבעות ברגלים ולא תצליחו, תרגישו כאב, כי השרירים מתוחים, תדעו שזהו הגבול שלכם. הקצה שלנו יכול ללמד אותנו על עצמנו, להיות המורה שלנו.

כאב ואי נוחות אומרים לנו למעשה שנוצרה בגוף שלנו חסימה.  עלינו להיות מודעים למצבנו וקרובים לעצמנו כדי שנוכל לקלוט את המסרים האלה לפני שיהיו הרסניים ובלתי הפיכים. עלינו להיות ערניים, להקשיב לגופנו ולהיענות לצרכיו. ישנם מספר מרכיבים שמעצבים את גופנו, תורשה שמוענקת לנו בלידה, פעילות גופנית כוללת הליכה, שינה, התעמלות. פעילות רגשית כוללת רגשות והתנהלות רגשית.  הגוף מתעצב סביב הרגשות שמפעילים אותו, אנשים הסובלים מדיכאון למשל  גופם יעביר תחושה של כבדות, הרגשות הופכים להרגל וחודרים לרקמת הגוף עצמה. תזונה כל מה שאנו צורכים כדי לתדלק את עצמנו ואת גופנו ותנאים סביבתיים הכוללים את המסגרות החברתיות, (מקום עבודה, סביבת מגורים) שבהן אנו חיים, אמנם אנו נולדים לתוך מסגרות נתונות, אך בניגוד לתורשה בשלב כלשהו בחיינו, יש לנו יכולת להשפיע עליהם ולשנות אותם.

התרבות הסינית מייצגת את הגישה ההוליסטית הרואה בגוף ובנפש אחד. שני צדדים בלתי נפרדים של אותה מטבע, ולכן על ידי חקירה, פיתוח ועבודה עצמית, נוכל להבין את הסימפטומים הגופניים, ואת המצבים הנפשיים בהם אנו נמצאים. על ידי עבודה עצמית נוכל להגיע להתנהלות נכונה ולאיזון.  בתרבות המערב בחרו להפריד בין שני החלקים ולבודד אותם, במקום למזג אותם יחד ולכן כאב בגוף יטופל מקומית בלבד (כואב הראש?  מגוון משככי כאבים מוצאים כפתרון) אך כך למעשה לא יתאפשר שינוי משמעותי והפתרון יינתן לסימפטום בלבד.

רוצים דוגמאות של ההשפעה של הנפש על הגוף לחצו כאן