לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > דפים חופשיים > מערכת החיסון תזונה

 

חיזוק מערכת החיסון בעזרת תזונה

חולשת מערכת החיסון נובעת לעתים קרובות מתזונה לא נכונה, שנובעת מהרגלים רבי שנים.
תזונה נכונה – גם בפני עצמה וגם בשילוב עם טיפולים נוספים - היא בעלת ערך רב לחיזוק מערכת החיסון.

מערכת החיסון, כמו כל מערכת או איבר בגופנו, ניזונה ומתחזקת משני מקורות - מזון ואוויר. ככל שהמזון שאנו צורכים הוא טבעי יותר והאוויר שאנו נושמים - צח יותר, כך מתחזקת מערכת החיסון ונעשית יעילה יותר. במובן זה, הגוף שלנו דומה למכונית או כלי רכב ממונע. כפי שלא היינו רוצים להכניס למכונית דלק או שמן מסוג שאינו מתאים למנוע שלה ועלולים לקלקל אותו, כך אין סיבה להכניס לגופנו מוצרי מזון או משקה שאינם מתאימים לגוף ועלולים להחליש את מערכת החיסון. רצוי לקחת בחשבון את ההשפעות והתוצאות של כל דבר שמכניסים לפה.

המזון המומלץ לחיזוק מערכת החיסון

מומחי תזונה בעולם טוענים כי רוב המרכיבים שלהם זקוקה מערכת החיסון כדי להתגבר על חיידקים, וירוסים ומזיקים אחרים – קיימים במזונות השונים. הנה כמה המלצות כיצד ליהנות ממזון כתרופת-מנע טבעית ויעילה.  

פירות מומלצים לחיזוק מערכת החיסון  

כמעט כל הפירות והירקות כוללים בהרכב התזונתי שלהם ויטמינים אנטי-אוקסידנטיים, שתורמים רבות לחיזוק מערכת החיסון. פירות ההדר – כמו תפוז, אשכולית, קלמנטינה, מנדרינה, קיווי, לימון ופומלה - מכילים הכי הרבה ויטמין סי. גויאבה נחשבת לבעלת הריכוז הגבוה ביותר של ויטמין סי. למזלנו, עונת הגויאבות מגיעה בדיוק לפני החורף, כשהגוף נזקק ליותר ויטמינים. הירקות המומלצים לחיזוק מערכת החיסון הם, בין היתר, תרד, ברוקולי, גזר, בטטה, כרובית ועגבניה.

פירות וירקות – עדיף אורגניים 

עובדה ידועה היא שבריא יותר לאכול פירות וירקות מאשר מזון מעובד. אך גם באכילה של פירות וירקות, יש לתת את הדעת על חומרי ההדברה שבהם משתמשים החקלאים. באכילת מזון שרוסס בחומרי הדברה כימיים, אנו מכניסים רעלים מיותרים לגופנו ומחלישים את מערכת החיסון - לכן עדיף לבחור בירקות ופירות אורגניים.

מזון שמחליש את מערכת החיסון

אכילת פירות וירקות היא הדרך הטבעית לחזק את מערכת החיסון שלכם - אך בנוסף, חשוב להימנע ממזונות שמחלישים את מערכת החיסון, או להפחית את אכילתם ככל הניתן. אילו מזונות פוגעים במערכת החיסון?

• קפה - או כל מזון המכיל קפאין, הוא אחד ממרכיבי התזונה המזיקים ביותר למערכת החיסון שלנו.
• סוכר - עודף סוכר מפריע לספיגה של ויטמינים בגוף וגורם לבעיות בריאותיות רבות. הוכח במחקרים כי אפילו אחרי צריכת כמות קטנה של סוכר, נגרמת פגיעה לטווח קצר לכ-50% מתאי ה-T בגוף - מה שגורם לדיכוי מערכת החיסון. לעתים מדובר בסוכר לבן פשוט (סוכרוז), במקרים אחרים בדקטרוז (סוכר תירס) ולעתים בסוכר פירות (פרוקטוז), אך בכל המקרים התוצאה דומה. מי שבכל זאת מרגיש צורך לאכול משהו מתוק – רצוי קודם כל לנסות לשתות כוס מים, ואז לבדוק שוב אם עדיין קיים צורך במתוק.
• אלכוהול -  צריכת משקאות אלכוהוליים עלולה לפגוע בתהליכים טבעיים רבים בגופנו. רוב המשקאות עשירים בקלוריות ובסוכר.
• מזון שמן ומטוגן - שמנים שהתפרקו אינם בריאים לגוף, ומחקרים מצביעים על קשר בינם למחלות שונות.

אז כשאתם אוכלים ושותים, חישבו גם על מערכת החיסון שלכם. הקפדה על תזונה נכונה ובריאה היא אחת הדרכים היעילות והפשוטות לשמור על אורח חיים בריא ולהימנע ממחלות. לא רק שתחזקו את מערכת החיסון שלכם, זה גם יתרום לכם לתחושה כללית טובה יותר, ואפילו ישפיע בצורה חיובית על מצב הרוח שלכם.