לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > בעיות רפואיות > דיכאון > התקפי חרדה

 

התקפי חרדה

התקפי חרדה הם מפחידים, מלחיצים וגורמים לירידה משמעותית באיכות החיים. אלה מכם שחווים התקפי חרדה, יודעים כמה קשה זה יכול להיות. ובכל זאת, יש הרבה דברים שאפשר לעשות כדי להתגבר על התקפי חרדה. למעשה, ככל שמבינים יותר מה בעצם קורה לנו, כך עולה הסיכוי להרגיש הקלה. כשהתהליך הזה משולב בטיפול או ייעוץ מתאים, כל אדם שסובל מחרדה יכול להתגבר על הבעיה.
 
מהם התקפי חרדה ולמה זה קורה לנו? האם הסימפטומים שאתם חשים הם באמת תוצאה של התקפי חרדה? ואיך יוצאים מזה? על כך ועוד אשתדל לענות במאמר זה. יש לא מעט פתרונות עבור מי שסובל מהתקפי חרדה, ובהחלט ניתן להיפטר מהסבל הזה. זה אפילו הרבה יותר קל ממה שנדמה לחלקכם כרגע.

מהם התקפי חרדה

חרדה (anxiety) - מצב של פחד, חששנות ומצוקה, שלעתים משתק את האדם. לרוב החרדה נעדרת אובייקט (להבדיל מ"פחד") - כלומר, היא אינה קשורה בהכרח לסכנה חיצונית או לסיבה מודעת.

התקפי חרדה הם התקפים של תחושת חרדה, לחץ, פחד וחוסר אונים המלווים בסימפטומים גופניים שעלולים להופיע בכל זמן נתון. חלק מהסובלים מהתקפים אלה ירגישו סימפטומים פיסיים בלי תחושות של חרדות או פחד. משך זמן ההתקף משתנה מאדם לאדם, אך לרוב הוא נמשך בין כמה דקות לשעה. גם התדירות, הכמות וסוג הסימפטומים המלווים התקפי חרדה שונים מאדם לאדם. התקף חרדה יכול להיות כל כך חזק עד שבמקרים מסוימים האדם שעובר התקף חש כמו במצב של התקף לב. אחרים מרגישים שהם משתגעים או מאבדים את שפיות דעתם. בנוסף, אחד הדברים המטרידים ביותר עבור הסובלים מהתקפי חרדה הוא הדאגה הבלתי פוסקת מפני התקף החרדה הבא.

למה, מתי ואיך מתחיל התקף חרדה

התקף חרדה בודד או מספר התקפי חרדה חוזרים יתחילו אחרי תקופה ממושכת של תחושות של דאגה, לחץ, מתח או עומס בחיים, בעקבות חשיפה לאירוע טראומתי - אפילו אם התרחש שנים קודם לכן. לפעמים המניע שמפעיל את התקפי החרדה הוא שינוי משמעותי בחיים, כמו פרידה, מעבר דירה, לידה וכדומה. במצבים אלה מערכת העצבים המרכזית שבמוחנו מתרגמת את תחושת השינוי כסימן לאיום או סכנה - וכך מתחיל התקף חרדה.

מערכת העצבים שבגופנו היא מערכת עצמאית, שלפני אלפי שנים עזרה לנו להגיב ולהתגונן במהירות המירבית מפני סכנה, על ידי מנגנון שנקרא  Flight, Fight, Freeze או בעברית - לברוח, להילחם,לקפוא במקום.
ואולם, מערכת העצבים אינה מבדילה בין סכנת חיים או איום אמיתי - כמו מפגש עם חיית טרף, תאונת דרכים או מחבל שרודף אחרי עם סכין - לבין חשש מפני כישלון במבחן, ראיון עבודה, הרצאה מול קהל, מפגש חברתי, אוברדרפט בבנק, ואפילו חוויה שאמורה להיות מהנה כמו דייט ראשון.
 
מערכת העצבים המרכזית שלנו אינה מסוגלת להבדיל בין סכנה אמיתית לבין חוויה אינדיווידואלית של דאגה. ברגע שהיא חשה איום, המערכת משחררת לגופנו כ-30 הורמונים שונים, בהם אדרנלין וקורטיזול. במידה שהסכנה היא אמיתית, הפעילות העצבית הזו אכן תעזור לנו להימלט מהסכנה או להילחם בה ביעילות ובמהירות מרבית. אבל אם מדובר באירוע שגרתי, כמו למשל פרזנטציה לעובדים במשרד או מפגש רומנטי בין שני אנשים, סימפטומים כמו דפיקות לב מואצות והזעה מוגברת פוגעים בנו וביכולתנו לתפקד באופן נורמלי. 

סימפטומים אופיניים של התקף חרדה

ישנם לא מעט סימפטומים רגשיים וגופניים המלווים התקף חרדה. רופאים ומטפלים המתמחים בהתקפי חרדה מדווחים על יותר מ-100 סימפטומים שונים, אך העיקרי שבהם הוא תחושת החרדה ואי השקט הפנימי שחווה האדם.  בעניין זה, קראו עוד על סימפטומים של התקף חרדה.

איך אפשר לטפל בהתקפי חרדה

קיימים לא מעט סוגי טיפול שהסובלים מהתקפי חרדה יכולים להיעזר בהם. עם סוגי הטיפול היעילים להתקפי חרדה נמנים טיפול פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), דיקור סיני, רפלקסולוגיה, תזונה, פעילות גופנית, צמחי מרפא, וגם טיפול תרופתי – שבו בדרך כלל ניתנות תרופות כמו קלונקס לשלב האקוטי של התקף חרדה או ציפרלקס וסרוקסט לטווח הארוך יותר, כדי למנוע התקפים. כל אדם יכול למצוא את סוג הטיפול שמתאים לו ולהירפא מהתקפי החרדה.
 
בניגוד לתפישה הרווחת, התקפי חרדה הם דבר שקל יחסית לטפל בו. הפסימיות בנוגע להתקפי חרדה נובעת בין היתר מכך שעם הסימפטומים של ההתקפים האלה נמנים גם תחושות של ייאוש, בלבול וחוסר אונים. לכן, חשוב לדעת כי הרוב המוחלט של בני האדם הסובלים מהתקפי חרדה, נרפאו לחלוטין מהתופעה לאחר שקיבלו את הטיפול המתאים.
 
זיכרו כי ככל שתחושת השליטה בחייכם תעלה והעומס של ההתמודדות הרגשית יירד, כך גם תחושת החרדה תרד והתקפי החרדה יפחתו.

דיקור סיני מהווה דרך טבעית, יעילה ומהירה להפחתת לחץ ומתח באופן כללי, ובמיוחד בהפחתת הסימפטומים הגופניים המתלווים להתקפי חרדה. למידע נוסף על דיקור סיני לטיפול בהתקפי חרדה
            
              להזמנת תור או מידע נוסף על טיפול בהתקפי חרדה ע"י דיקור סיני 
                               לחצו כאן או התקשרו ל 052-8641141