לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > בעיות רפואיות > מערכת החיסון


מערכת החיסון – מנגנון ההגנה של גופנו
 

רוצים לדעת כיצד לחזק את מערכת החיסון שלכם? יש כמה דרכים לחיזוק המערכת החיסונית, שאותן אפרט בהמשך. אך ראשית, אנסה להסביר מהי מערכת חיסון וכיצד היא פועלת.

מערכת החיסון היא אחת מהמערכות המורכבות ביותר בגוף האדם. היא מורכבת מתאים, רקמות ואיברים שונים, שביחד משמשים הגנה לגוף מפני גורמים מזיקים ממקור חיצוני או פנימי. פעולת מערכת החיסון היא חיונית לשמירה על בריאות תקינה.

בעזרת מה שמכונה "זיכרון חיסוני" מסוגלת מערכת החיסון לזכור כל חיידק, בקטריה או וירוס שפולש לגופנו, לפעול נגדו ולסלקו מהגוף לפני שיוכל לגרום לנו נזק. 

חוכמתה של מערכת החיסון

כיצד פועלת המערכת החיסונית בגופנו?

מערכת החיסון יוצר סוגים שונים של נוגדנים. בשלב ראשון, נקשרים נוגדנים אלה לכל גורם זר שפולש לגופנו, כמו וירוס, בקטריה או תא אלוגני (תא שמקורו באדם אחר, כמו במקרה של השתלת איברים).

בשלב הבא, הפולש עובר זיהוי וסימון, באמצעות הזיכרון החיסוני. ובסופו של דבר, הגורם המזהם נהרס ומופרש מהגוף.

אחת הדרכים של מערכת החיסון להתמודד עם פציעות, גירויים מסוימים או גורמים מזהמים בגוף היא באמצעות יצירת דלקת. התהליך הדלקתי מלווה בדרך כלל באודם, בנפיחות ובמקרים רבים גם בכאב. זהו מצב נורמלי, אך הדלקת עלולה לעתים לגרום לסיבוכים נוספים. 

מערכת חיסון חלשה או חזקה מדי – כיצד היא משפיעה עלינו?

למעשה, כל מחלה קשורה למערכת החיסון. אמנם נהוג לקשר בין מחלות שכיחות, כמו שפעת, הצטטנות וחום קל, לחולשה או לפעילות חסר של מערכת חיסון. זה נכון, אבל יש גם מחלות אחרות, אלרגיות ומחלות אוטואימוניות למיניהן (מחלות חיסון עצמי, כמו טרשת נפוצה או דלקת מפרקים שגרונית), שבהן פעילות יתר של מערכת חיסון גורמת לתאים שלה לתקוף את הגוף – במקום להגן עליו.

לא רק מחלות פיסיולוגיות קשורות למערכת חיסון תקינה. ידוע שבעיות רגשיות, כמו דיכאון או אפילו שינוי במצבי רוח ועייפות כללית, עשויות לנבוע ממערכת חיסון חלשה. 

הרפואה ומערכת החיסון

בשיטות הקונבנציונליות, עד היום לא נמצא מרפא למחלות שנובעות משיבוש במערכת החיסון. הרפואה הקונבנציונלית משקיעה בעיקר בניסיון "לכבות שרפות" – כלומר, לטפל במחלה לאחר שהיא מופיעה - וגם אז, במקרים רבים התרופות שניתנות מטפלות בסימפטומים ולא במחלה עצמה. רבות מן התרופות הקונבנציונליות מטפלות ביעילות בסימפטומים, אך בו זמנית – כחלק מתופעות הלוואי שלהן – הן מחלישות את מערכת החיסון - חולשה שבטווח האורך עלולה להוביל לדלקות ולסיבוכים נוספים.

ואולם, חשוב לדעת שניתן לחזק את מערכת החיסון באופן טבעי, ללא תופעות לוואי.

איך לחזק את מערכת החיסון באופן טבעי

קיימות דרכים טבעיות רבות שבהן אפשר לחזק את מערכת החיסון של גופנו - ולא פחות חשוב מכך, למנוע את המשך ההיחלשות של מערכת החיסון.

לכל אחד מאתנו מתאימה דרך טבעית אחרת, וחשוב למצוא את הדרך שאנו מתחברים אליה ושגורמת לנו להרגיש טוב יותר.

לפניכם כמה דרכים עיקריות, שבהן תוכלו לחזק את מערכת החיסון וליהנות מחיים בריאים יותר:

• חיזוק מערכת החיסון בעזרת דיקור סיני
• חיזוק מערכת החיסון בעזרת תזונה
• חיזוק מערכת החיסון בעזרת תוספי מזון ויטמינים 

אם יש לכם שאלות על חיזוק מערכת החיסון בדרך טבעית, אתם מוזמנים ליצור עמי קשר בטלפון 052-8641141. אשמח
לענות על כל שאלה