לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > בעיות רפואיות > דיכאון > טיפול בדיכאון


טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון הינו תחום מורכב הכולל מגוון רחב של טיפולים מסוגים שונים, אך לפני שאתייחס לסוגי הטיפול הרשו לי להתחיל מהשורה התחתונה והמעודדת: יש אור בקצה המנהרה. דיכאון הוא מחלה ככל המחלות, שבעזרת טיפול נכון ומסור יוכלו מרבית החולים להבריא ממנה תוך פרק זמן סביר בהחלט.  

המחקרים מצביעים על כך כי כיום קיימת סבירות גבוהה להצלחה של טיפול בדיכאון, בין היתר בזכות הניסיון רב השנים שצברה הפסיכולוגיה בתחום, בזכות השיפור המשמעותי שחל גם בטיפול התרופתי במחלה בעשור האחרון, ובזכות הרפואה הסינית והרפואה האלטרנטיבית המאפשרות טיפול יעיל לא פחות במחלה זו. 

לצערי, עדיין קיימת בעיה משמעותית ביחס לנושא של טיפול בדיכאון והיא הסטיגמה הנפוצה גם היום על קבלת עזרה בבעיות רגשיות ונפשיות. אצל רבים מן החולים בדיכאון וגם בקרב הסביבה שלהם הדיכאון נתפס כחולשה ולא כסימן לכך שהתערער האיזון בין הגוף והנפש. 

מתי צריך טיפול בדיכאון ?

בשאלה מתי צריך טיפול בדיכאון אענה בקיצור: אם יש ספק, אין ספק. אם אתם סובלים מתחושה נפשית שלילית כלשהי, סבל או לחץ נפשי ולא בטוחים אם זה דיכאון או לא, פנו בהקדם האפשרי לייעוץ מקצועי, אפילו לפגישה אחת בלבד. אין פה מה להפסיד ובוודאי שזו לא בושה לקבל ייעוץ מקצועי.

איך מטפלים בדיכאון ?

אתייחס כאן בתמצית לשלושה סוגים עיקריים של טיפול בדיכאון: פסיכותרפיה, טיפול תרופתי וטיפול ברפואה הסינית. במקרים רבים מומלץ לשלב בין מספר סוגים של טיפול. בכל מקרה, לפני שפונים לקבלת טיפול בדיכאון חשוב מאד לעבור איבחון אצל מומחה ולבחור את הטיפול המקצועי המתאים. 

פסיכותרפיה (טיפול פסיכולוגי) היא אחת הגישות המקובלות ביותר של טיפול בדיכאון. הטיפול הפסיכותרפי יכול לארוך שבועות, חודשים ואף שנים, תלוי במצבו של המטופל וקצב התקדמות הטיפול. טיפול פסיכולוגי מבוסס בדרך כלל על פגישות שבהן המטופל משוחח עם הפסיכולוג, המנסה לעזור לו להבריא ולחזור לתפקוד מלא על ידי זיהוי הגורמים הפסיכולוגיים, ההתנהגותיים או הבינאישיים שהביאו לדיכאון וניסיון לבטלם או להפחיתם.

מחקרים מלמדים כי במקרים רבים אישיותו של המטפל וטיב הקשר שנוצר בינו לבין המטופל משפיעים על ההצלחה של טיפול בדיכאון. מצבים בהם הדיכאון הוא חמור ומתמשך דורשים בדרך כלל טיפול תרופתי בשילוב עם טיפול פסיכולוגי או טיפול אלטרנטיבי.  

טיפול בדיכאון בעזרת תרופות

טיפול תרופתי בדיכאון הוא טיפול רפואי, ומומלץ שייעשה על ידי רופא מומחה בפסיכיאטריה. ישנם סוגים שונים של תרופות נוגדות דיכאון.

התרופות האנטי-דיכאוניות הנפוצות ביותר הן מקבוצת ה-SSRI (מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים) הכוללת תרופות מוכרות כמו פרוזאק, סרוקסט, ציפרמיל, רסיטל, ציפרלקס ועוד.

כל התרופות האנטי-דכאוניות פועלות על עיקרון העלאת הריכוז של נוירוטרנסמיטורים (מוליכים עצביים) מסוימים במוח (בדרך כלל סרוטונין, נוראפינפרין ודופאמין) במטרה להפחית את חומרת הדיכאון.
מציאת התרופה המתאימה ביותר לכל אדם ספציפי במינון המתאים לו ביותר היא משימה מורכבת, שאורכת בדרך כלל שבועות עד חודשים. בדרך כלל חולפים כשבועיים עד חודש עד שהשפעת התרופות מסוג זה ניכרת. תופעות הלוואי של התרופות מסוג SSRI הן עצבנות, הפרעות שינה, חוסר חשק מיני, הפרעות במערכת העיכול, כאבי ראש ועוד.

טיפול בדיכאון בעזרת הרפואה הסינית 

טיפול בדיכאון ברפואה הסינית כולל דיקור סיני ושימוש במגוון צמחי מרפא סיניים. מספר הטיפולים ותדירותם משתנה בהתאם לסוג הדיכאון וחומרתו. ישנן בעיות שניתן להחלים מהן תוך מספר שבועות, אך בדרך כלל טיפול בדיכאון דורש מספר חודשים עד להחלמה מלאה. רוב המטופלים מדווחים על שינוי או תחושה טובה יותר כבר במפגשים הראשונים.

ייחודה של הרפואה הסינית הוא בכך שהיא מסתכלת על הגוף והנפש כמכלול בלתי ניתן להפרדה. טיפול בדיכאון באמצעות דיקור סיני נשען על עיקרון זה, כאשר הטיפול באיברים שונים בגוף משליך על תחושותיו הנפשיות של המטופל.

ההצלחה של דיקור סיני כאמצעי טיפול בדיכאון מוסברת במחקרים שמצאו כי הדיקור הסיני גורם בין היתר להגברת ריכוזו במוח של סרוטונין, הידוע בכינויו "נוירוטרנסמיטר ההרגשה הטובה".

כמטפל מומחה ברפואה סינית, אני מציע מגוון רחב של טיפולים לסובלים מדיכאון, גם במקרים בהם נדרש שילוב עם רפואה קונבנציונלית, ואני משלב גם שיחות אישיות כחלק מהטיפול על מנת לסייע למטופל להתנהל נכון עם עצמו וסביבתו וללמוד להימנע מאותם מצבים שהובילו אותו לדיכאון מלכתחילה.

רוצים לצאת לדרך חדשה?  דרך הטיפול של הרפואה הסינית תוכלו למצוא פתרון טבעי לדיכאון. לחצו על טיפול בדיכאון  לפרטים נוספים או הזמנת תור. 

אתם מוזמנים להתקשר אליי באופן אישי ל 052-8641141 אשמח לענות על כל שאלה