לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > דפים חופשיים > לימודי דיקור סיני


 

הנחות מדעיות על האופן שבו פועל דיקור סיני

לפני שנים, כשהייתי סטודנט לרפואה באיכילוב, אחת המרצות הנפלאות ביותר שלי אמרה משפט שנחרט בי עד היום: "ההסברים, לעולם מפגרים אחרי העובדות". במשפט אחד פטרה את הקונפליקט בין הרפואה המערבית ולסינית. אנו לא חייבים שלכל דבר יהיה הסבר, העיקר שתהיה הצלחה.

מחקרים שונים תומכים ביעילות הטיפול בדיקור. רוב המחקרים מתבססים על מעקב אחר שיפור המטופלים בעקבות טיפול באקופונקטורה, אך רק מעט מחקרים הצליחו לחקור את השימוש בכל נקודה בנפרד. אחדות מנקודות  הדיקור הפגינו יעילות למטרות ספציפיות (למשל שימוש בנקודה  Pc6 למניעת בחילות והקאות או ב UB67 להיפוך עובר ממנח עכוז ברחם).  למרבית הצער, אך מעט נקודות עמדו למבחן מחקרי. נקודות מסוימות הפגינו תוצאות יותר טובות מפלצבו, כלומר מטיפול שאין בו משמעות ( Sham acupuncture ) ואילו מאות נקודות אחרות טרם נבדקו בצורה ביקורתית. הבעיה במחקרים אילו נובעת מהקושי לבודד תכונה של נקודה אחת בלי לקחת בחשבון את השפעתה בשילוב עם נקודות דיקור נוספות והתאמתה האינדיבידואלית למטופל ולבעייתו.

למרות היעדר מידע מספק, קיים קונצנזוס נרחב כי שיטת הדיקור הסיני יעילה למצבי חולי רבים. אבל קונצנזוס אינו מספק את האקדמיה. תהליכי מחקר ולימודי דיקור סיני מחדדים את הבנת המנגנונים לפיהם האקופונקטורה פועלת. הבנה מעמיקה של האופן בו פועל הדיקור עשויה לשפר את יעילות השיטה ובמקביל, לתת לנו להבין למה קיימים אנשים שאינם מגיבים לטיפול.

הגישה השכיחה כהסבר לאופן פעולת הנקודות אינה מקובלת ברפואה המודרנית. גישה זו מתייחסת למיקומי נקודות הדיקור כרצף הנמצא על ערוצי אנרגיה מסוימים כשלכל אחד מהם תפקידים שונים בגוף. דיקור בכל אחת מהנקודות משפיע על זרימת האנרגיה ועוצמתה כך שהתוצאה מאפשרת איזון מערכות גוף שונות בעת הפרעה בהרמוניה וחולי.

הגישה המערבית מנסה להציג מנגנונים פיזיולוגיים ואנטומיים לתופעה:
אחד התיאוריות הראשונות קיימת מאז שנת 1885 ומציעה הסבר למנגנון הפגת כאבים בדיקור. מודל זה נקרא בקרת השער. על פי המודל, העברת הכאב מבוצעת בשתי מסילות עצביות אל המוח. דיקור סיני יכול להעביר אותות דרך המסילה המהירה יותר ובכך לחסום את המוח מפני תחושות כואבות שעוברות במסילה האחרת. למרות שמודל זה מקובל עד היום, נראה שהוא אינו מספק וזאת משום שהוא מסביר את אפקט הרגעת הכאב, אך לא השפעות אחרות של הדיקור.

עוד מודל שמסביר את אפקט הגרעת הכאבים מתייחס להפרשת חומר טבעי המופרש בגופנו לצורך שיכוך כאבים. זהו האנדורפין שדומה למורפיום טבעי. דיקור בנקודות מסוימות מעלות את רמת החומר והשפעתו על המוח ולכן גם את דיכוי הכאב. גם גישה זו מסבירה רק חלק מהתופעות המיוחסות לדיקור משום שהיא אינה כוללת התייחסות להשפעות רבות שמעבר לטיפול בכאב.

הסבר נוסף מתייחס ליכולת המחט להגביר את זרימת הדם לאזור השריר בו היא ננעצה. שיפור זרימת הדם מפחית נפיחות, מקטין את הלחץ על מערכת העצבים ומזרז החלמה. מודל זה מסביר מספר תופעות שכיחות באמנות הריפוי הסיני אך אינו מבהיר למה הדיקור משפיע גם כשהוא ניתן באזורים מרוחקים ממקום הכאב או הבעיה.

מודלים מתקדמים יותר מסבירים את יעילות הדיקור באמצעות שינויים ישירים המתקיימים במוח, כמו למשל  ברמת החמצון וברמת זרימת הדם. חקר המוח מתקדם במהירות ומאפשר לנו מדידת תגובות מידיות (למשל באמצעות מכשירי MRI משוכללים) לדיקור.

בהחלט ייתכן שבעתיד מנגנוני הדיקור יוסברו בעזרת מספר מודלים ולא אחד בלבד. ההסבר הקלאסי הסיני הוא הפשוט ביותר וזאת משום שהוא מאפשר לא רק פירוש תופעה אלא גם קביעת טיפול. עד שהסברים מודרניים יוכלו לקדם את תוצאות הטיפול, כדאי לנו להמשיך ולהיצמד לגישה הקלאסית, גם בשל הצלחותיה וגם בשל העקביות שבה. 

מאת: ד"ר ניר עמיר, מיסד ומנהל אקדמי במכללת תמורות ומנהל המרפאה המשלימה לילדים במסגרת היחידה לניורולוגיה התפתחותית של הילד בבית החולים וולפסון.