לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > דפים חופשיים > היפוך עובר

 

היפוך עובר ע"י רפואה סינית

הגעת לשבוע מתקדם, את בוודאי בסוף חודש שמיני או איפה שהוא בחודש התשיעי, ההתרגשות גוברת, בטנך עולה ותופחת. ואת מתכוננת ללידה, מכינה את הקן וניגשת לעשות אולטרה סאונד ובדיקות אחרונות ו....אופס..העובר הקטן והחמוד לא התהפך. ברגעים אלו את תתחילי לבדוק ולברר מה הדבר הזה אומר בעצם, תתחילי לשמוע את המושגים היפוך עובר... ניתוח קיסרי.. מצג עכוז ועוד כל מיני הגדרות חדשות.

אז למעשה בסביבות שבוע 34-35 העובר אמור להתבסס במצג ראש,כלומר ראשו נמצא כלפי מטה ורגליו כלפי מעלה- כלומר עליו להיות הפוך. מסיבות שונות ומשונות ישנם מקרים בהם בשבועות אלו ואף בשבועות מתקדמים יותר העובר עדיין לא התהפך וזה אומר שהוא נמצא במצג עכוז או מצג רוחבי. מצבים אלו אינם אידיאלים ללידה ואף לעיתים אינם מאפשרים לידה רגילה וטבעית ויהיה צורך בהתערבויות שונות ואף ניתוח קיסרי. ובעברית פשוטה רוב התינוקות נולדים כשראשם כלפי מטה ורגליהם כלפי מעלה (מנח אורכי). הראש בוקע ראשון (מצג ראש) וצווארם / עורפם כלפי בטנך (עורף קדמי). 

מצג עכוז והיפוך עובר

כיום רווחת הגישה ברוב בתי החולים כי אין מיילדים באופן יזום לידת עכוז. קיימות לכך  סיבות שונות אשר קשורות במחקרים וניסיונות שנערכו בעולם בשנים האחרונות. ישנם רופאים רבים הסוברים כי לידת עכוז עלולה לגרום  לסיכונים רבים לעובר ואף לאם ולכן ההמלצה היא לבצע היפוך עובר או ניתוח קיסרי. כמו כן בשל הירידה הניכרת בלידות עכוז בשנים האחרונות נוצר מצב כי לא כל הרופאים יודעים ומוכשרים לבצע  לידת עכוז. יחד עם זאת חשוב לדעת כי ישנן נשים רבות אשר מחליטות ללדת לידת עכוז ומצליחות בכך !! 

היפוך עובר חיצוני בבית חולים

היפוך עובר זאת הפעלה של מניפולציה כל שהיא על מנת לגרום לעובר להתהפך. קיימות מספר שיטות לביצוע היפוך עובר חיצוני על מנת לפתור את "בעיית" מצג העכוז. היפוך עובר חיצוני המתבצע בבית חולים מתנהל באופן כזה שבו הרופא מסובב את העובר מבחוץ על ידי הפעלת לחץ קל  על הרחם מכיוונים שונים. הפעולה מתבצעת תחת בקרת אולטרה סאונד ובמהלכה מנטרים את קצב ליבו של העובר. ישנם בתי חולים אשר נהוג בהם לתת תרופה להרפיית הרחם לפני תחילת ההיפוך. את ההיפוך עובר מבצעים בד"כ בין השבוע ה- 36 לשבוע ה – 39 ושיעורי ההצלחה נעים בין 45 - 70 אחוז. החיסרון של היפוך עובר בשיטה זו היא הכאב ואי הנוחות לאם במהלך התהליך.

היפוך עובר בעזרת דיקור סיני

האם רפואה סינית יכולה לעזור בהיפוך עובר? התשובה היא כן!!  רפואה סינית הינה אחת השיטות המקובלות ביותר לביצוע היפוך עובר ללא הפעלת כוח חיצוני . התהליך הינו פשוט ובו הרופא הסיני משתמש בדיקור ובחימום של נקודה אשר נמצאת על האצבע הקטנה של הרגל. חימום הנקודה מעודד יצור מוגבר של הורמוני אסטרוגן ופרוסטגלנדינים- אלו הם הורמונים הגורמים לעובר להתהפך במצב רגיל. פעולה זאת מגבירה את תנועתיות העובר שבד"כ מורגשת ממש במהלך הטיפול. מקובל לרוב לבצע שלושה טיפולים כאלו להגברת הסיכויים להצליח. במחקרים שנערכו בארץ ובעולם ראו כי 90%  מהעוברים יתהפכו לאחר טיפול בדיקור סיני כל עוד אין הפרעה מבנית כמו מבנה אגן צר או חבל טבור שעלולים להפריע. לתהליך זה של היפוך עובר ע"י רפואה סינית אין סיכונים, למעט האצת תהליך הלידה בשל יצירת תנועתיות עוברית למרות שמקרים אלו נדירים ביותר. עם זאת נהוג לבצע את הטיפול בין השבועות 36 ל -38, מאחר ומהשבוע 36 העובר מוכן ללידה ולכן אין כל בעיה. כמו כן ידוע כי עצבנות, חרדות, חולשה, בחילות ובעיות שינה שיכולות להופיע אצל כל אם לקראת סוף ההיריון, בעיקר אם העובר הפוך, אינן מועילות למצב ובעזרת התהליך הטבעי של הדיקור ניתן להרגיע את הגוף והתחושות, כשההרפיה עצמה מסייעת להצלחת תהליך היפוך העובר.

                   להזמנת תור או שאלות על היפוך עובר בעזרת דיקור סיני
                           ניתן להתקשר ל 052-8641141 או לחצי כאן