לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > דפים חופשיים > דיקור סיני


דיקור סיני – כיצד זה עובד ?

קיבלתם טיפול בדיקור סיני ? השאלה הזו חוזרת אצל אנשים רבים שקיבלו טיפולי דיקור סיני :  האם המטפל דוקר היכן שממוקמת הבעייה ? התשובה היא: בהחלט לא. רפואה סינית בכלל ודיקור בפרט הן שיטות ריפוי השמות דגש על איזון הגוף. לכן המטפל ישאף תמיד לאזן חלק גוף "בעייתי"  בעזרת חלקים אחרים בגוף או איברים אחרים בגוף.

ניקח כדוגמא טיפול בכאבי ראש באמצעות דיקור סיני. במרבית המקרים לא תידקר אפילו נקודה אחת (!) בראש. מדוע ? דיקור סיני משתמש בנקודות דיסטליות (מרוחקות) שיכולות להשפיע על הראש. הנקודות הכי אפקטיביות למצבים של כאבי ראש או הפרעות נוירולוגיות בראש ממוקמות דווקא... על כפות הרגליים. הבחירה בנקודות הנמצאות על כפות הרגליים נובעת משני עקרונות מרכזיים של דיקור סיני:
 
1.  "נקודות למטה (כפות רגליים ורגליים בכלל) מטפלות בבעיות למעלה" (ראש, צוואר, כתפיים).

2. משיכת אנרגיה כלפי מטה – במקרים רבים של מיגרנות וכאבי ראש ישנו מצב של "אש העולה מעלה" (כפי שלהבות האש בטבע שואפות לעלות מעלה) – כלומר הלחץ בראש מאובחן כאש או רוח העולה למעלה לראש, בעקבות מצבים מנטליים של מתח או מצבי לחץ דם גבוה.. במקרה כזה דיקור סיני יבצע  "כיבוי" של האש על ידי משיכתה מטה. הנקודות הכי אפקטיביות למשיכת אש מטה נמצאות בחלק הנגדי של הראש – כפות הרגליים.

דוגמא נוספת, הפוכה לדוגמא הקודמת,  היא מצבים של לחץ דם נמוך, הגורם לתשישות וסחרחורות. במצב כזה, נרצה להעלות את רמת לחץ הדם וליצור זרימת דם יעילה בגוף. מה יעשה דיקור סיני ? ישנה נקודה הממוקמת בקודקוד הראש, אשר דיקור שלה "מעלה" את האנרגיה כלפי מעלה. 


על מנת להבין בצורה עמוקה יותר כיצד עובד הדיקור הסיני, עלינו להבין את המושג "מרידיאן". על גבי הגוף ממוקמות תעלות אנרגטיות, אותן גילו הסינים לפני אלפי שנים. ניתן להמשיל את התעלות האלו לחוטי חשמל, הפזורים על גבי הגוף ומעבירים שדרים ממקום למקום. (נשמע מוכר ? נכון, גם מערכת העצבים המרכזית עובדת כך, אולם הסינים גילו תעלות נוספות שבאמצעותן ניתן לחולל תהליכי ריפוי ומניעת כאב ברחבי הגוף). כך, למשל, אם אדם סובל משיתוק בפנים, המטפל אינו צריך בהכרח לדקור בפנים. מספיק שהמטפל יזהה איזה מרידיאן (תעלה) עוברת בפנים, יבדוק האם חל שיבוש אנרגטי באותו מרידיאן ויטפל בו. זה מספיק על מנת לשפר את המצב ולגרום לפנים תנועתיות שחדלה עקב השיתוק.


מקרים נוספים בהם המטפל לא ידקור באיזור הבעייה ויעדיף נקודות אחרות בגוף הם מקרים  בהם הבעיות הבריאותיות נובעות מכשל מערכתי – למשל מערכת חיסונית חלשה, או מתח ולחץ נפשי המחריפים את הבעייה. במצב של סינוסיטיס כרוני או דלקות כרוניות בגרון, למשל, המטפל ישתמש בנקודות הפזורות על פני כל הגוף על מנת לחזק את המערכת החיסונית ובכך לטפל למעשה במצב השורש שהביא לסינוסיטיס. רק אם יהיה צורך בנקודות דיקור נוספות המטפל יבחר בנקודות באיזורי הסינוסים בפנים.


ונכן, על מנת לטפל בבעייה כל שהי, דיקור סיני לא צריך לדקור באיזור הבעייתי. יתרה מזו, נקודות מרוחקות הן בהרבה יותר אפקטיביות לריפוי בעיות מאשר נגיעה באיזור הפגוע. במקרים מסויימים דיקור סיני מקומי יכול אף להחריף את הבעייה ורצוי לטפל בה "מרחוק".

כאשר אתם מגיעים בפעם הבאה לטיפולי דיקור סיני, תבינו טוב יותר מהם השיקולים לבחירת נקודות הדיקור. אם המטפל לא דוקר בראש, זה עדיין טוב, גם אם הראש שלכם ממש כואב.