לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > דפים חופשיים > סיאטיקה

 

סיאטיקה

סיאטיקה היא בעיה שכיחה של כאב גב המקרין במורד הרגל. ההקרנה היא בדרך בהדרגה לאורך הישבן, הירכיים והשוקיים. על פי הערכות סטטיסטיות, כ-40 אחוז מהאנשים בעולם סובלים מכאבי סיאטיקה לפחות פעם בחייהם. אך כאבי הסיאטיקה הם לעתים קרובות שונים אצל כל אדם: יש הסובלים מכאב עמום, ואצל אחרים הכאב הוא חד. לעתים הכאב מאופיין בתחושת עקצוצים או נימול בחלק מן הרגליים. במקרים מסוימים הכאבים חדים מאד ופוגעים ביכולת התנועה של הגוף. לעתים קרובות כאבי הסיאטיקה מחמירים בעת שיעול, התעטשות או מאמץ גופני.

חשוב לדעת כי ניתן לטפל בסיאטיקה ולהקל על הכאבים בדרכים שונות, וגם רפואה סינית עושה זאת בהצלחה רבה, באמצעות דיקור סיני, צמחי מרפא ושיאצו.

סיבות עיקריות לסיאטיקה

סיאטיקה היא סימפטום ללחץ על עצב שדרתי, המכונה עצב הסיאטיק. לחץ על עצב הסיאטיק עלול להיגרם מגורמים שונים. לפעמים הוא נובע פשוט מיציבה לא נכונה או מפעילות גופנית מאומצת, כמו למשל עמידה ממושכת, הליכה על עקבים גבוהים או ישיבה בתנוחה לא נכונה לאורך זמן. גם שינויים באורח החיים כמו הריון, מחלה, עלייה במשקל ופעילות ספורטיבית  מגבירים את הלחץ על שרירי הגב והאגן, ועלולים לגרום ללחץ על עצב הסיאטיק. אחד הגורמים היותר קשים לכאבי סיאטיקה  הוא פריצת דיסק או בלט דיסק. גם דלקת באזור חוליות הגב התחתון, האופיינית במקרה של דלקת פרקים, היא אחד הגורמים המשמעותיים להיווצרות סיאטיקה. סיבה שכיחה נוספת היא בעיות במבנה עמוד השדרה כמו למשל ספינלסנוזיס היוצרות לחץ על עצב הסיאטיק.

מהו עצב הסיאטיק?

עצב הסיאטיק הוא העצב הגדול ביותר בגוף האדם ונמצא בגב התחתון באזור החוליות הלומבריות L4,L5  והחוליות הסקרויאלים .S1,2,3

מהו משך זמן ההחלמה מסיאטיקה?

בתשובה לשאלה זו, יש לנו חדשות טובות וחדשות רעות. החדשות הטובות הן שהסיאטיקה במקרים רבים עוברת מעצמה תוך תקופה של עד 3 חודשים. החדשות הרעות הן שלעתים הסיאטיקה נמשכת תקופות ארוכות יותר. אחת הדרכים היעילות לטפל בסיאטיקה ולהפחית את הסבל ממנה היא באמצעות דיקור סיני, שהינו יעיל יותר במקרים של כאבים לא ספציפיים ודלקות שונות. מטופלים רבים יכולים להגיע להקלה מהירה ומשמעותית בכאבים אפילו רק בעזרת לחיצה עם האצבעות על נקודות הדיקור המתאימות. 

דיקור סיני – טיפול יעיל בסיאטיקה

כיום יש בעולם הסכמה רחבה לגבי היעילות של דיקור סיני עבור הסובלים מכאבי סיאטיקה. הסיכון ותופעות הלוואי בלקיחת תרופות אנטי דלקתיות או בניתוח הם אחד השיקולים המרכזיים במתן עדיפות ראשונה לטיפול באמצעות דיקור סיני. 

דיקור סיני הינו יעיל ביותר כאשר הוא נעשה קרוב לזמן הפגיעה או תחילת הכאבים ובדרך כלל דורש מספר שבועות בלבד. במקרים של כאבים כרוניים נדרש טיפול לתקופות ממושכות יותר.

דיקור סיני מטפל בכאבים הנובעים מסיאטיקה עד להחלמה מלאה. במקרים רבים כבר מהטיפול הראשון מורגשת הקלה בכאבים, ועם המשך הטיפול יורדים הסיכויים לנזק מתמשך העלול לגרום לכאבים כרוניים.  רצוי להתחיל בטיפול בימים הראשונים שמופיעה סיאטיקה, מומלץ להקפיד על מנוחה ולהימנע מפעילות ככל הניתן. בהמשך מומלץ ואף רצוי לעסוק בפעילות גופנית עם עדיפות גבוהה לתרגילים לחיזוק שרירי הגב והבטן, אשר תורמים למניעה של הופעת הסיאטיקה ושומרים על גוף בריא לטווח הארוך.

        איך אפשר להקל על הכאב של סכיאטיקה בבית?
  • הימנעו מהרמת חפצים כבדים וישיבה בכורסה רכה, אלה לרוב יגבירו את הכאב.
  • נסו לשים מגבת קרה או שקית עם קרח באזור הגב התחתון, אצל חלק מכם תמצאו שדווקא חימום המקום מקל, ובדרך כלל רצוי להתחיל עם קירור הגב התחתון ואח"כ חימום האזור, על מנת להפיג את הכאב ביעילות.
  • תרגישו בנוח יותר כאשר אתם שוכבים על משהו קשיח במקום על מזרון רך.
  • שימו כרית מתחת לברכיים על מנת להוריד עומס  מהגב התחתון.


    רוצים לברר עוד פרטים או להתחיל טיפול בסיאטיקה בעזרת דיקור סיני, לחצו על סיאטיקה