לפרטים נוספים: 052-8641141
ראשי > דפים חופשיים > סימפטומים התקפי חרדה

 

סימפטומים של התקפי חרדה

כפי שהסברתי במאמר על התקפי חרדה, חלק מהסובלים מהתקפים אלה ירגישו סימפטומים פיסיים ללא תחושות של חרדות או פחד. משך זמן ההתקף עשוי להשתנות מאדם לאדם, אך לרוב הוא נמשך בין דקות ספורות לשעה. גם התדירות, הכמות וסוג התסמינים המלווים התקפי חרדה - שונים מאדם לאדם.

יש קשת רחבה של תסמינים רגשיים ופיסיים שונים להתקפי חרדה. חשוב להבין כי הסימפטומים הגופניים שאתם חשים בהתקפי חרדה הם אמיתיים - לא מדובר בתסמינים דימיוניים. עם זאת, גם אם בשעת התקף נדמה לכם שאתם עומדים לאבד את שפיות דעתכם, או גרוע מכך - למות, סביר להניח שמדובר בחרדה בלבד - כלומר שאינכם בסכנת חיים וגם אינכם "משוגעים". בכל מקרה, חשוב להיבדק אצל רופא כדי לשלול בעיה פיסיולוגית אמיתית. במידה שהבדיקה הרפואית היא תקינה, כנראה שמדובר בתסמינים שכיחים של התקפי חרדה, שהדרך להירפא מהם היא בעיקר באמצעות טיפול רגשי.

סימפטומים פיסיים אופייניים של התקף חרדה

הסימפטומים הגופניים הנפוצים ביותר המופיעים בשעת התקף חרדה או לפני ההתקף הם:
דפיקות לב מהירות; תחושות של אי נוחות או לחץ בחזה; קושי בנשימה (תחושה שלא מצליחים להכניס מספיק אוויר לריאות); סחרחורת; הקאות; רעידות באזורים שונים בגוף, בעיקר ידיים וברגליים; חוסר שיווי משקל; טיניטוס (צפצוף או זמזום באוזן); הזעה בכל הגוף או באזורים כמו כפות ידיים, בית החזה ומתחת לבית השחי; כאבי חזה; כאבי בטן; כיווץ או היתפסות של שרירים; יובש בפה; קושי בבליעה או תחושה של משהו תקוע בגרון; שלשולים; לחץ דם גבוה; נעילת לסתות; קושי להירדם; ולעתים קרובות, תחושות שונות של לחץ, פחד וחוסר אונים - אף כי חלק מהסובלים מהתקפי חרדה, כאמור, מרגישים רק סימפטומים פיסיים ולא רגשיים. 

סימפטומים רגשיים המאפיינים התקפי חרדה


הסימפטומים הרגשיים הנפוצים המלווים התקפי חרדה הם בין היתר: קושי בריכוז; אי שקט; תחושת עצבנות; נטייה להיבהל בקלות; דאגה מסכנות שונות שעלולות להתרחש; היפוכונדריה; דיכאון; פחד ממוות; פחד שמשהו רע עומד לקרות; ולעתים גם תחושה של האדם הסובל מהתקפי חרדה, שהוא לא יכול לסמוך על עצמו.

ריבוי התסמינים המלווים התקף חרדה

ברוב המקרים, קשת רחבה של סימפטומים שונים מלווה את התקפי החרדה. ההסבר המדעי לכך הוא שמערכת העצבים המרכזית שלנו קשורה לכל איבר, לכל מערכת ואף לכל תא בגוף. בזמן התקף חרדה, מערכת העצבים הסימפתטית נכנסת לפעולה ומנסה להציל אותנו ממה שאנחנו חווים כסכנה. זאת, בין היתר, על ידי העלאת קצב הלב, במטרה להזרים דם בכמות גדולה יותר לשרירי הגוף; העלאת קצב הנשימה כדי להזרים יותר חמצן לגוף; ושחרור כמויות אדירות של הורמונים מבלוטת יותרת הכליה, שגורמים לשינויים משמעותיים בכל הגוף בתוך זמן קצר ביותר. כמו כן, מערכת העצבים המרכזית מפעילה מנגנון שנקרא FFF -
(Flight, Fight, Freeze או בעברית - לברוח, להילחם,לקפוא במקום). היא עושה זאת כדי לעזור לנו להתמודד עם הסכנה במהירות האפשרית.

גם אם כרגע, כשאתם קוראים את המאמר הזה, הדבר עשוי להיראות לכם מגוחך ואולי אפילו מעצבן, חשוב שתדעו: סימפטומים של התקפי חרדה יכולים להיות דווקא דבר חיובי - זו הדרך של הגוף שלכם לומר לכם שאתם מעמיסים על עצמכם יותר מדי, או לא מתנהלים נכון בחיי היומיום שלכם. הסימפטומים הם בדרך כלל רק "נורת אזהרה", שבעזרתה הגוף שלכם אומר לכם שאתם תחת עומס גדול מדי, לחץ נפשי, מתח ודאגות מיותרות - גורמים שלאורך זמן מפעילים את מערכת העצבים המרכזית שלכם, שמגיבה בשחרור כמויות של הורמוני סטרס - אף כי מדובר בחרדה ולא בסכנת חיים.

גם אם עד כה הצלחתם להתמודד עם העומס הרגשי בחייכם, הסימפטומים הגופניים שמלווים התקפי חרדה הם בדרך כלל חריפים כל כך, שבסופו של דבר תזדקקו לעזרה ולטיפול. הסימפטומים של התקפי החרדה יכולים לתת לכם הזדמנות לשנות את אורח החיים ואת תפישת העולם שלכם - ולעבור לנהל אורח חיים רגוע יותר, עם שליטה רבה יותר על ההחלטות, הבחירות וסגנון החיים המתאים לכם.

                 לעוד מידע על טיפול בתסמינים של התקפי חרדה, לחצו כאן
                             או התקשרו עוד היום לטלפון 052-8641141